KREDİ KARTINDA ‘8 TAKSİT’ SEKTÖRÜMÜZE HAYIRLI OLSUN

KREDİ KARTINDA ‘8 TAKSİT’ SEKTÖRÜMÜZE HAYIRLI OLSUN

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, “BDDK’nın taksitle ilgili aldığı karar, kuyumculuk sektöründe bayram sevinici yaşattı. Kuyumculukta taksit miktarının 8’e çıkmasının, iç piyasa satışları üzerinde doping etkisi yapacağına inanıyoruz.”dedi.

Birliktelik gücünü gösterdi. İKO Yönetimi başta olmak üzere diğer sektör kurumlarının Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve BDDK yetkilileriyle yaptıkları çalışmalar neticesinde kuyumculukta 4 olan taksit miktarı 8’e yükseltildi. İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK), kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme süresini 4 aydan 8 aya çıkarmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İKO Yönetimi olarak taksitler kalktığında geri getireceğimize söz vermiştik. Yoğun diplomasi ve medya çalışmasıyla bunu gerçekleştirdik. Bununla yetinmedik. 4 olan taksit miktarını artırmak için diğer temsil kurumlarımızla birlikte çalışıyoruz demiştik. Yönetim olarak şimdi bu vaadimizi de yerine getirdiğimiz için çok mutluyuz. Sektörün temsil kurumları olarak taksitlerin artırılması talebimiz karşılandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK,  yayınlamadığı yeni düzenlemeyle kuyumculuk sektöründe 4 olan taksit tutarını 8’e çıkardığını açıkladı. Bu kararın alınmasında büyük katkıları olan başta Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak olmak üzere BDDK Başkanı Sayın Mehmet Ali Akben ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Günümüz dünyasında, kredi kartı olmadan neredeyse hiçbir işlem yapılmadığını belirten Atayık, altın, mücevherin ötesinde en küçük gıda alışverişinde bile kredi kartının kullanıldığını bildirdi. Atayık, kredi kartının alışverişte büyük kolaylık sağladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Alınan şey sürekli fiyatı yükselen altın takı ve mücevher olunca kredi kartı ve taksit miktarı alışverişte çok önemli hale geliyor. Semtlerdeki perakendecilerimiz ve Anadolu esnafımız, uzun bir süredir birçok müşterinin mağazaya geldiğini, ancak taksit miktarını az bulduğu ve yeterli miktarda nakit parası olmadığı için alışveriş yapmadan ayrıldığını söylüyorlar. Şimdi, tüm bunlar BDDK'nın aldığı yeni kararla geride kaldı. BDDK'nın taksitle ilgili aldığı son karar, kuyumculuk sektöründe bayram sevinci yaşattı. Çok mutluyuz. Kuyumculukta taksit miktarının 8'e çıkmasının, iç piyasa satışları üzerinde doping etkisi yapacağına inanıyoruz. 8 taksit perakende satışlarındaki işlem hacmini oldukça artıracaktır.

Satışlara hareket getirecek
Başkan Atayık, taksit sayısının yükseltilmesinin satışları üzerinde pozitif etki yapacağına dikkat çekti.

“Perakende satışları ve cirolarda taksit kararının getirdiği moral ve motivasyonla yüzde 30-40 oranında bir artış bekliyoruz. Hem altın birikimi yapan, düğün/nişan takısı alan, mücevher satın alan değerli müşterilerimiz ve perakendeci meslektaşlarımız için bu karar ilaç gibi gelecektir. Bu durumdan zincirleme olarak toptancı ve üreticilerimiz de pozitif olarak etkileyecektir. BDDK'nın aldığı bu karar, iç piyasada bir süre önce başlayan hareketliliği daha da ileriye taşıyacaktır. Taksit miktarının yükseltilmesi, aynı zamanda sektörde kayıt dışılığın azalmasını ve vergi artışını da beraberinde getirecektir."

Yeni hedefler
İKO Başkanı Atayık, taksitin ardından sektörün çözüm beklediği önemli gündem başlıklarında yoğun bir çalışma yürüttüklerini ve güzel haberleri yakından paylaşacakları müjdesini verdi.

3 kilogramlık hurda altının yurda girişinin kolaylaştırılması, yazar kasa limitlerinin artırılması ve enflasyon muhasebesi (Altın esaslı muhasebe) konularında da önemli ilerlemeler sağladık, bu konularda da güzel haberleri yakından sizinle paylaşacağımıza inanıyoruz. Bize bu süreçte destek olan sektör kurumlarına teşekkür ederiz. Biz, yönetime geldiğimiz dediğimiz gibi, “BİZ, BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ”

241