29ekim

İTHALAT İHRACAT
İhracat ve ithalat konusunda yeterli deneyime sahip olan İstanbul Kuyumcular Odası Darphane Genel Müdürlüğü’nün verdiği özel yetki ile sektör mensuplarına hizmet vermektedir. İKO olarak ithalat ve ihracat konusunda müşteri gizliliği ve bilgi paylaşılmaması konusunda , sorumlular gerekli olan önemi vermekte ve bu ilkeyle görevlerini yapmaktadırlar.

İhracat ve ithalat için gelen ürünün evrakları teslim alınarak İthalat şhracat sorumlusu tarafından incelemeye alınmaktadır. İhracat ve ithalat için kayıt defterinden pakete bağlama numarası verilmektedir. Kontrol edilecek ürünlerin içerisinden çeşni alınarak tartılıp poşetlenerek yine oda bünyesinde hizmet veren ayarevine gönderilmektedir.Gönderilecek ürünlerin brütü alınır ve beyana uygun ise sonucu çıktıktan sonra evraklar ekspertiz raporu bilgileri ile birlikte imzaya hazırlanır. Ayar evinden gelen sonuç ile rapor tanzim edilerek imza yetkisine hazi, Yönetim kurulu başkanı veya Başkan vekilleri ile sorumlu personel tarafından imzalanarak firmaya teslim edilir.

Ürünler gümrük müdürlüğünden gönderim şartlarına uyan ürünler olup olmadığı konusunda bilgi talep eden bir yazı ile İKO ya gelir. Analiz sonucuna göre resmi yazı hazırlanarak Gümrük Müdürlüğü bilgilendirilir. İthalat için ise takoz alınarak gelen külçeler ayar evinde delinerek numune alınıp kontrol edilir. Standartlara uygun ise hemen evrakları düzenlenir. Yine ürünler üzerindeki değerli taşlar da incelenerek taş ekspertiz raporu tanzim edilir.

Gelen ürün beyan edilen ayarın dılında öıktığı taktirde Bağlanan ihracat paketi geri istenerek içinden başka bir numune alınır ve analize gönderilir. Diğer kalemlerde herhangi bir sorun yoksa sorunlu olan kalem ihracattan alıkonularak diğer ürün kalemlerindede sorun varsa ne yazık ki ihracat tümden iptal edilmek zorunda kalınır. İthalatta da aynı uygulamalar yapılır sorun varsa yine işlem iptal edilmek zorunda kalınır.